وبلاگ

سفر به گرجستان
گرجستان یک کشور قفقازی‌ست که در میان دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد. این کشور مسلماً دارای برجسته ترین کوه های اروپا است که از یخچال های طبیعی انبوه، مراتع پری و قله های پوشیده از برف 5000 متری تشکیل شده است.پایتخت بزرگ و پرجنب و جوش، اروپای شرقی از یک سو، اما از سوی دیگر با هویت منحصر به فرد قفقازی و گرجستان و پر از بی نظیرترین آشوب. تفلیس پایتخت گرجستان، شهری بزرگ و پر جنب و جوش در اروپای شرقی و با هویت منحصر به فرد قفقازی بسیار بی‌نظیر است.
رنسانس
دوره رنسانس ( قرن 14_17 میلادی) دوره‌ای پرشور از "تولد دوباره فرهنگ، هنر، سیاست و اقتصاد" در اروپا پس از قرون وسطی بود. رنسانس واژه‌ای فرانسوی به معنای "تولد دوباره" است.رنسانس باعث توجه مجدد فلسفه، ادبیات و هنر کلاسیک به خصوص هنر روم باستان شد.برخی از بزرگترین متفکران، نویسندگان، دولتمردان، دانشمندان و هنرمندان تاریخ بشر در این دوره درخشیدند. دوره رنسانس همچنین دوره‌ی کشف قاره‌های جدید، جایگزینی سیستم نجومی کوپرنیک به جای بطلمیوس، فروپاشی سیستم فئودالی و رشد تجارت بود. هم‌چنین رنسانس دوره‌ی اختراع و کاربرد نوآوری های جدید و خلاقانه از جمله کاغذ و صنعت چاپ بود.
خرید در دوران شیوع ویروس کرونا
کارشناسان بهداشت و سازمان بهداشت جهانی مرتباً ملاحظات بهداشتی لازم و یافته‌های جدید بهداشتی را به اشتراک می‌گذارند. از مهم‌ترین توصیه‌های کارشناسان لزوم ماندن در خانه است. خروج از خانه خطر قرار گرفتن در چرخه‌ی انتقال ویروس را افزایش می‌دهد. حداقل زمان ماندن در خانه برای قطع ذنجیره‌ی انتقال ویروس کرونا را 2 هفته عنوان کرده‌اند و در صورت ادامه‌ی اپیدمی این دوره بیش‌تر خواهد بود. اما اصلی‌ترین سوالی که پیش می‌آید این است که در طول این مدت مایحتاج خود را چگونه تهیه کنیم؟ آیا روش کم‌خطری برای خرید وسائل مورد نیازمان وجود دارد؟
درصورت داشتن علائم بیماری کرونا چه کنیم؟
کرونا ویروس جدید موسوم به کووید_19 که در اواخر سال میلادی گذشته در چین پدیدار شد، هم‌اکنون به بیش از 177 کشور در شش قاره گسترش یافته است و توسط سازمان بهداشت پاندمیک اعلام شده است. این ویروس که از حیوان به انسان منتقل شده است به سرعت در حال گسترش است. دولت‌ها برای کاهش سرعت گسترش این ویروس و از بین بردن آن شروع به اعمال قرنطینه شهرها کرده‌اند.
10 مکان شگفت‌انگیز در دنیا که باید ببینید
کره‌ی زمین مملو از زیبایی‌های بسیاری است. مکان‌های طبیعی، آثار تاریخی، دشت‌ها، کوه‌ها، آثار معماری انسان، مکان‌های بیشماری در گوشه گوشه می‌توان یافت که شگفتی هر انسانی را برمی‌انگیزد. مطمئناً همه دوست دارند سفر به مکان‎های شگفت‌انگیز را تجربه کنند، اما این مکان‌های شگفت‌انگیز در کدام کشور قرار دارند؟ به کدام یک می‌توانید سفر کنید؟ کدام مکان‌ها برای شما می‌توانند جذاب‌تر باشند؟ از کدام شهرها را باید ببینید؟
دوره‌ی شیوع کرونا کی تمام می شود؟
کرونا ویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که به طور معمول به سیستم تنفسی حمله می کنند.این نام از کلمه لاتین "کرون" گرفته شده است، که به معنی تاج است، و کرون در یونانی باستان، به معنای زرق و برق و تاج بوده است. به دلیل حاشیه بیرون‌زده‌ی ویروس آن را کرونا ویروس نامیدند. بیشتر ویروس‌های کرونا حیواناتی مانند خفاش‌ها ، گربه‌ها و پرندگان را آلوده می‌کنند.فقط هفت مورد از ویروس‌های کرونا از جمله کووید_19، سارس و مرس شناخته شده اند که می‌توانند انسان را آلوده کنند.هیچ کس دقیقاً نمی داند ویروس کرونای جدید (کووید_19) از کجا آمده است، فرضیه اصلی این است که خفاش ها دیگر منبع اصلی انتشار آن بودند. آنها ویروس را به گونه‌های جانوری دیگری، احتمالاً یک پانگوولین، گسترش دادند و از پانگوولین به انسان منتقل شده است.
دوران قرنطینه را چگونه بگذرانیم؟
مدتی ست که کرونا ویروس جدید به مهم‌ترین تیتر خبری اکثر خبرگزاری‌ها تبدیل شده است. این ویروس که از خانواده بزرگ ویروس‌های کروناست تقریباً کل جهان را درگیر کرده است. تیم‌های بسیاری درگیر کشف دارو و واکسن کرونا هستند اما هنوز داروی قطعی برای بیماری کووید_19 کشف نشده است. اما تا کشف درمان قطعی بیماری کرونای جدید چگونه از سلامتی خود و نزدیکانمان محافظت کنیم؟
در دوران اپیدمی کرونا چگونه وارد خانه شویم؟
بیماری کروناویروس (COVID-19) یک بیماری عفونی است که توسط یک ویروس از خانواده کرونا ویروس‌ها که شبیه به تاج هستند جدیداً کشف شده ایجاد می شود. این نام گذاری به دلیل شباهت ویروس کرونا به تاج است. بیشتر افراد آلوده به ویروس کرونا یا کووید_19 ، بیماری تنفسی خفیف تا متوسط ​​را تجربه می کنند و بدون نیاز به درمان خاصی، بهبود می یابند. افراد مسن و افراد دارای بیماری زمینه‌ای مانند بیماری های قلبی عروقی ، دیابت ، بیماری مزمن تنفسی و سرطان به احتمال زیاد به بیماری جدی مبتلا می شوند.
واکسن کرونا
این روزها خبر شیوع ویروس کرونا به مهم‌ترین خبر جهان تبدیل شده است. هر روز آمار مبتلایان افزایش میابد. هر چند وقت یک بار خبر ورود ویروس کرونا به کشوری جدید را می‌شنویم. تاکنون کشورهای بسیاری درگیر این بیماری شده‌اند. با افزایش نگرانی از گسترش این ویروس کشورهای و سازمان‌های بهداشتی مختلف شروع به تحقیقات گسترده برای ساخت واکسن و داروی بیماری کووید_19 کرده‌اند. چندین بار خبرهایی مبنی بر کشف واکسن ویروس کرونای جدید منتشر شده است. اما این واکسن‌ها به کجا رسیده‌اند؟ آیا درمان قطعی هستند؟ آیا آزمایش شده‌اند؟ کی به مرحله تولید انبود می‌رسند؟ واکسن کرونا کی در دسترس عموم قرار می‌گیرد؟
همه چیز راجع به قرنطینه مقابل ویروس کرونا
ویروس کرونای جدید، که به نظر می رسد دارای منشاء حیوانی بوده، در شهر ووهان چین سرچشمه گرفته و طی حدود 3 ماه گذشته باعث افزایش موارد مبتلا به کووید_19 در بسیاری از کشورها از جمله؛ ایتالیا ، ایران ، اسپانیا ، آلمان ، فرانسه و کره جنوبی و ... شده است.